danas je 6.12.2024

Input:

Minimalni globalni porez na dobit-primjena u Hrvatskoj

15.11.2024, , Izvor: Verlag Dashöfer

2024.21.1.1 Minimalni globalni porez na dobit-primjena u Hrvatskoj

Iva Uljanić Škreblin, mag.oec.

.

Minimalni globalni porez na dobit predstavlja jednu od najznačajnijih poreznih reformi na globalnoj razini u posljednjih nekoliko desetljeća. Ova inicijativa, potaknuta Organizacijom za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) i G20, ima za cilj smanjiti benefite velikih multinacionalnih kompanija koje ostvaruju visoke profite, ali koriste različite mehanizme za premještanje dobiti u jurisdikcije s nižim poreznim stopama. Implementacija ove reforme u Hrvatskoj regulirana je Zakonom o minimalnom globalnom porezu na dobit, koji propisuje minimalnu poreznu stopu na razini od 15% za određene velike multinacionalne korporacije, a prema EU Direktivi 2022/2523 od 14. prosinca 2022. o osiguravanju globalne minimalne razine oporezivanja za skupine multinacionalnih poduzeća i velike domaće skupine u Uniji.

Kontekst i razlozi za uvođenje

Razlozi za uvođenje minimalnog globalnog poreza na dobit leže u borbi protiv smanjenja porezne osnovice i premještanja dobiti, što su prakse koje su multinacionalne kompanije razvile kako bi smanjile svoju ukupnu poreznu obvezu. Kroz metode kao što su licenciranje prava intelektualnog vlasništva u porezno povoljne jurisdikcije ili preusmjeravanje financijskih prihoda putem "poreznih oaza", kompanije su uspjele značajno smanjiti efektivne porezne stope. OECD-ova inicijativa, poznata kao BEPS (Base Erosion and Profit Shifting), preporučuje standardizirani minimalni porez od 15%, koji bi se primjenjivao na globalnoj razini kako bi se izjednačili uvjeti poslovanja.

Struktura Zakona o minimalnom globalnom porezu na dobit

Zakon o minimalnom globalnom porezu na dobit definira ključne uvjete pod kojima se minimalni porez primjenjuje, a posebno se odnosi na multinacionalne kompanije s ukupnim globalnim prihodima većim od 750 milijuna eura. Uvodi obvezu obračuna dodatnog poreza ako