danas je 18.4.2024

Input:

Kapital (HSFI 12, HSFI 14 i MRS 12)

5.5.2023, , Izvor: Verlag Dashöfer

15.1 Kapital (HSFI 12, HSFI 14 i MRS 12)

Ksenija Kramar, ovlašteni porezni savjetnik, mr. sc. Silvija Pretnar Abičić ovlašteni revizor

Standard HSFI 12: Kapital je vlastiti izvor financiranja imovine, a izračunava se kao ostatak imovine poduzetnika nakon odbitka svih njegovih obveza. Kapital se sastoji od upisnog kapitala (registrirano na sudu), kapitalnih rezervi (realizacija dionica iznad nominalne vrijednosti upisanog kapitala, odnosno iznad troška stjecanja trezorskih dionica ili udjela), revalorizacijskih rezervi (ponovna procjena imovine iznad troška stjecanja), rezervi fer vrijednosti (dio promjena fer vrijednosti financijske imovine raspoložive za prodaju, učinkoviti dio zaštite novčanog toka i zaštita s osnove ulaganja u inozemno poslovanje), rezervi iz dobiti (vlastite dionice ili udjeli, ZTD), zadržane dobiti (promjena računovodstvenih politika), prenesenog gubitka, dobiti ili gubitka tekućeg razdoblja. Standard propisuje, u slučaju otkupa vlastitih instrumenata (dionice ili udjeli) obvezu formiranja rezervi iz dobiti za vrijednost tih instrumenata. Kada je neka imovina revalorizirana, a ta revalorizacija se uključuje u poreznu osnovicu u nekom idućem razdoblju, poduzetnik treba iskazati odgođenu poreznu obvezu primjenjujući na tu revalorizacijsku rezervu propisanu stopu poreza na dobit. Ova odgođena porezna obveza iskazuje se kao smanjenje revalorizacijske rezerve.

Odgođene porezne obveze su iznosi poreza na dobit plativi u budućim razdobljima koji se odnose na oporezive privremene razlike (npr. nastaju kod revalorizacije nekretnina, financijske imovine, biološke imovine), odgođena porezna imovina je iznos poreza na dobit za povrat u budućim razdobljima, a odnosi se na privremene razlike koje se mogu odbiti, prenesene neiskorištene porezne gubitke i prenesene neiskorištene porezne olakšice. Privremene razlike jesu razlike između knjigovodstvenog iznosa imovine ili obveze u bilanci i njihove porezne osnovice. Privremene razlike mogu biti oporezive i odbitne.

Standard HSFI 14 definira vremenska razgraničenja kao stavke:

  1. potraživanja ili obveza za koje u obračunskom razdoblju nisu zadovoljeni kriteriji priznavanja prihoda, odnosno rashoda već se ispunjenje ovih kriterija očekuje u budućim razdobljima, ili
  2. prihoda ili rashoda priznatih u obračunskom razdoblju temeljem načela nastanka događaja, a za koje se u istom obračunskom razdoblju nisu zadovoljili kriteriji priznavanja potraživanja ili obveza već se ispunjenje ovih kriterija očekuje u budućim razdobljima.

Razlikuju se sljedeća vremenska razgraničenja:

  1. aktivna vremenska razgraničenja koja obuhvaćaju unaprijed plaćene troškove (premija osiguranja) i mjere se u visini plaćenog iznosa, a kod nedospjele naplate prihoda (nije izdan račun), mjere se po fer vrijednosti naknade.
  2. pasivna vremenska razgraničenja koja predstavljaju odgođeno plaćanje troškova (troškovi za koje nije primljen račun), mjere se po fer vrijednosti očekivanog troška, a kao prihod budućeg razdoblja (pripadaju budućem razdoblju), mjere se po priznatim potraživanjima.

Nadalje, HSFI 14 definira i računovodstvo državnih potpora (za obveznike MSFI-a definirano u MRS-u 20), koje se odnose na pomoć države u obliku transfera resursa poduzetniku u zamjenu za prošlo ili buduće zadovoljavanje određenih uvjeta koji se tiču poslovanja poduzetnika. Razlikuju se potpore:

  1. koje se odnose na imovinu - državne potpore povezane s imovinom koja se amortizira trebaju se priznati kao prihod tijekom vijeka upotrebe imovine, kako bi se na sustavnoj i racionalnoj osnovi prihodi sučelili s troškovima za koje su namijenjene da ih nadoknade. Moguća je primjena jednog od sljedeća dva načina: a) iskazivanjem odgođenog prihoda ili b) tretiranjem kao odbitne stavke pri izračunavanju knjigovodstvene vrijednosti te imovine.

Iskazivanje potpore kao odgođenog prihoda odnosi se na priznavanje potpore kao prihoda na sustavnoj i racionalnoj osnovi tijekom vijeka upotrebe imovine, odnosno prihod je potrebno priznati u istom razdoblju i omjerima kao i odnosni rashod (trošak amortizacije), zbog toga što se prihodi moraju sučeliti s odgovarajućim rashodima. Iskazivanje potpore kao odbitne stavke pri izračunavanju knjigovodstvenog iznosa imovine zahtijeva da se potpora priznaje kao prihod tijekom vijeka upotrebe imovine koja se amortizira, smanjenjem troška amortizacije te imovine.

  1. koje su povezane s prihodom - potrebno je priznati kao prihod razdoblja u kojem je potraživanje nastalo.

Primjer 10. Nerealizirani gubici

Trgovačko društvo “Gavran“ d.d. Na dan 31.12.20X1. ima u imovini:

  • - 500 dionica banke “X“ d.d. Koje su iskazane po trošku nabave od 800 eur za jednu dionicu
  • - 300 dionica trgovačkog društva “Zora“ d.d. Koje su iskazane po trošku nabave 600 eur za jednu dionicu.

Prema podacima na burzi na dan 31.12. tržišna cijena dionica je bila:

  1. dionice banke “X“ d.d. 1 komad = 550 eur
  2. dionice trgovačkog društva “Zora“ d.d. = 400 eur.

Na dan 31.12.20X1. trgovačko društvo “Gavran“ d.d. provelo je vrijednosno usklađenje dionica.

Potrebno je utvrditi iznos privremene razlike i porezni učinak te razlike za 20X1. godinu i utvrditi poreznu obvezu za 20X1. i neto dobit.

Društvo je obveznik poreza na dobit po stopi od 10%.

UTVRĐIVANJE POREZNE OSNOVICE I POREZNE OBVEZE                   
I. DOBIT/GUBITAK IZ RAČUNA DOBITI I GUBITKA u eurima i centima               (1)  185.000        
1. UKUPNI PRIHODI 1.500.000,00                    
2. UKUPNI RASHODI 600.000,00                    
3. DOBIT (red.br.1.-red.br.2.) 900.000,00 90.000 PD 10% na računovodstvenu dobit             
4. GUBITAK (red.br.2.-red.br.1.) 0,00                 
II. POVEĆANJE DOBITI/SMANJENJE GUBITKA                    
17.  Rashodi od nerealiziranih gubitaka (čl. 7. st. 1. t. 1. Zakona)  185.000,00  18.500 PD 10% na privremenu razliku - odgođeno pokriće poreza na dobit