danas je 19.4.2024

Input:

Kontrolno - analitički postupci pri pripremi financijskih izvješća za 2022. godinu

3.1.2023, , Izvor: Verlag Dashöfer

2023.01.1.1 Kontrolno – analitički postupci pri pripremi financijskih izvješća za 2022. godinu

univ. spec. oec. Ivan Horvatić, ovlašteni knjigovođa

Priprema financijskih izvještaja predstavlja odgovoran i složen posao koji se priprema većinom višestruko tijekom godine u okviru kontrolnih postupaka, kao i radi praćenja ispravnosti pozicija u knjigovodstvenim evidencijama te kako bi se utvrdila pozicija pojedinih troškovnih centara u okviru poslovanja cjeline, tj. grupacije ili pojedinog društva.

Poseban trenutak u godini predstavlja sastavljanje godišnjih financijskih izvještaja za pripremu kojih je potrebno provesti složene kontrolno – analitičke postupke o kojima ćemo više po razredima kontnog plana dati pregled u nastavku.

Pregled kontrolno analitičkih postupaka po razredima

U okviru kontrola dat ćemo pregled po razredima.

U razredu 0 kontrole se rade po skupinama dugotrajne imovine koje obuhvaćaju kontrole skupine računa 00 – potraživanja za upisani, a neuplaćeni kapital, 01 – nematerijalne imovine, 02 – materijalne imovine – nekretnine, 03 – postrojenje, oprema, alati, inventar i transportna sredstva, 04 – biološka imovina, 05 – ulaganja u nekretnine, 06 – dugotrajna financijska imovina, 07 – dugotrajna potraživanja, 08 – odgođena porezna imovina.

U razredu 1 kontrole se rade po skupinama na računima novčanih sredstava, kratkotrajne financijske imovine i potraživanja i to na skupinama 10 – novčanih sredstava, 11 – kratkotrajne financijske imovine, 12 – kratkoročnih potraživanja, 13 – potraživanja od zaposlenih i ostalih kratkoročnih potraživanja, 14 – potraživanja od države za poreze, carinu i doprinose, 19 – plaćeni troškovi budućeg razdoblja i obračunani prihodi.

U razredu 2 kontrole se rade po skupinama na računima skupine 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29.

U razredu 3 kontrole se rade u dijelu provjere stanja i postupaka na računima kratkotrajne imovine – zalihe sirovina i materijala, rezervnih dijelova i sitnog inventara i to za troškove nabave materijala i stanja zaliha na