Nedostupan dokument, obavezna prijava
Input:

Pravo na povlaštenu mirovinu

6.2.2019, , Izvor: Verlag Dashöfer

2019.03.2.2 Pravo na povlaštenu mirovinu

Darko Graf, dipl. iur.

Zadržava li radnik, koji je ostvario pravo na mirovinu temeljem posebnog propisa (tzv. povlaštene mirovine), pravo na isplatu mirovine u slučaju da se, nakon prestanka ranijeg ugovora o radu, zaposli kod istog poslodavca na određeno vrijeme u nepunom radnom vremenu (20 sati tjedno)? Ako nema pravo na isplatu mirovine, bi li isto zadržao ukoliko bi ga poslodavac angažirao za obavljanje određenih poslova putem ugovora o djelu?

Mogućnost zapošljavanja umirovljenika, a da oni pritom ne ostanu bez svoje mirovine, reguliraju odredbe čl. 99. i čl. 100. Zakona o mirovinskom osiguranju (Narodne novine 157/2013, 151/2014, 33/2015, 93/2015, 120/2016, 18/2018, 62/2018 i 115/2018), kojega je najnovija izmjena na snagu stupila 1. siječnja 2019. godine, gdje se propisuje načelo da se “Korisniku mirovine koji se zaposli ili počne obavljati djelatnost na temelju koje postoji obveza na osiguranje isplata mirovine obustavlja“ (čl. 99. st. 1.), ali i iznimke od toga pravila, da se mirovina ipak ne obustavlja određenim tamo navedenim kategorijama osoba (umirovljenika). U bitnome, možemo reći da se samo onim umirovljenicima koji su ostvarili pravo na starosnu mirovinu po različitim osnovama, priznaje pravo odnosno daje mogućnost zapošljavanja bez gubitka prava na isplatu mirovine. Tako u navedenom članku imamo korisnike starosne mirovine koji su ostvarili starosnu mirovinu i nastavili raditi do polovice punog radnog vremena uz izmijenjeni ugovor o radu, korisnike mirovine koji su ostvarili starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika i nastavili raditi

 
 Pošaljite nam povratnu informaciju
Što mislite o našem portalu?
Vaša poruka je uspješno poslana.
Input: