danas je 28.3.2024

Input:

Razlike - Financijski izvještaji (HSFI 1 i MRS 1) - Prezentiranje i objavljivanje

1.1.2022, , Izvor: Verlag Dashöfer

5.1.6 Razlike - Financijski izvještaji (HSFI 1 i MRS 1) - Prezentiranje i objavljivanje

Ksenija Kramar, ovlašteni porezni savjetnik, mr. sc. Silvija Pretnar Abičić ovlašteni revizor

HSFI 1 propisuje osnovu za prezentiranje izvještaja opće namjene. Standard propisuje pet temeljnih financijskih izvještaja Bilancu, Račun dobiti i gubitka, Izvještaj o promjenama kapitala, Izvještaj o novčanom toku i Bilješke uz financijske izvještaje. Ti su financijski izvještaji finalni proizvod računovodstva i trebaju objektivno prezentirati financijski položaj, financijsku uspješnost i novčane tokove poslovnog subjekta. Nasuprot tome, prema odredbama MRS 1 - Prezentiranje financijskih izvještaja, potpuni set financijskih izvještaja čine izvještaj o financijskom položaju na kraju razdoblja – bilanca, izvještaj o sveobuhvatnoj dobiti razdoblja, izvještaj o promjenama kapitala tijekom razdoblja, izvještaj o novčanim tokovima tijekom razdoblja, bilješke, koje obuhvaćaju sažetak važnih računovodstvenih politika i druga objašnjenja i izvještaj o financijskom položaju na početku najranijeg usporednog razdoblja ako subjekt neku računovodstvenu politiku primjenjuje retroaktivno ili ako retroaktivno prepravlja stavke u svojim financijskim izvještajima ili ako stavke u financijskim izvještajima reklasificira. Subjekti mogu spomenute izvještaje nazvati drukčijim nazivima od onih koji su korišteni u ovome Standardu.

MRS 1 Prezentiranje financijskih izvještaja objašnjava svrhu financijskih izvještaja i utvrđuje opća obilježja i načela: fer prezentiranje i sukladnost s MSFI, neograničenost vremena poslovanja, računovodstvenu osnovu nastanka događaja, značajnost i sažimanje, prijeboj, učestalost izvještavanja, usporedne informacije te dosljedno prezentiranje. S druge strane HSFI 1 propisuje okvir za primjenu HSFI, te daje definiciju, sadržaj, obilježja, cilj i svrhu HSFI, temeljne postavke odnosno načela neograničenosti vremena poslovanja, nastanak događaja, kvalitativna obilježja, razumljivost, važnost, pouzdanost, usporedivost, opreznost te potpunost.

Oba standarda propisuju strukturu i sadržaj financijskih izvještaja, te tako Zakon o računovodstvu propisuje da Bilancu sastavljaju mikro, mali, srednji i veliki poduzetnici, a sve bitne odredbe navedene su u točkama od 1.12. do 1.17.. Račun dobiti i gubitka sastavljaju mikro i mali poduzetnici, a Izvještaj o sveobuhvatnoj dobiti srednji i veliki, dok su sve bitne odredbe navedene u točkama od 1.21. do 1.24.. Izvještaj o promjenama kapitala sastavljaju srednji i veliki poduzetnici, a sve su bitne odredbe navedene u točkama od 1.36. do 1.40.. Izvještaj o novčanom toku sastavljaju srednji i veliki poduzetnici (bitne odredbe u točke 1.25. do 1.35.) Bilješke sastavljaju i mali i srednji i veliki, a bitne odredbe nalaze se u točki1.42. – od 1 do 18.. Ostali HSFI imaju posebne odredbe vezane uz objavljivanje i to najčešće u bilješkama. Nadalje, struktura i sadržaj godišnjih financijskih izvještaja te obveznici sastavljanja pojedinog izvještaja propisani su i Pravilnikom o strukturu i sadržaju godišnjih financijskih izvještaja (Nar. nov., br. 95/16).

MRS 1 propisuje strukturu i sadržaj te označavanje financijskih izvještaja i to:

  • - Izvještaj o financijskom položaju koji daje informacije koje treba prezentirati u izvještaju o financijskom položaju uz razlikovanje tekuće/dugotrajne, kratkotrajne imovine te kratkoročnih obveza,
  • - Izvještaj o sveobuhvatnoj dobiti koji daje informacije koje treba prezentirati o dobiti ili gubitku razdoblja te ostaloj sveobuhvatnoj dobiti razdoblja,
  • - Izvještaj o promjenama kapitala
  • - Izvještaj o novčanim tokovima sastavljen sukladno odredbama MRS 7 – Izvještaj o novčanim tijekovima
  • - Bilješke sa zadanom strukturom i uz obvezu objavljivanja računovodstvenih politika, iskazivanja izvora neizvjesnosti procjena, kapitala, financijskih instrumenata s opcijom prodaje razvrstanih kao glavnički instrumenti te druga potrebna objavljivanja. Pri tome ostali MSFI i MRS imaju posebne odredbe.

U okviru HSFI 1 kao jedan od temeljnih izvještaja navodi se Izvještaj o novčanom toku za koji ne postoji poseban hrvatski standard financijskog izvještavanja, kao što je to MRS 7.

Izvještaj o novčanom toku.

Kategorije novčanog toka su novac i novčani ekvivalenti. Novac obuhvaća novac u blagajni i depozite po viđenju, dok su prema točki 1.34. HSFI 1 novčani ekvivalenti kratkotrajna visoko likvidna ulaganja koja se mogu brzo u roku ne dužem od tri mjeseca konvertirati u poznate iznose novca i podložna su beznačajnom riziku promjene vrijednosti, a prema točki 7.6. MRS 7 kratkotrajna, visoko likvidna ulaganja koja se mogu brzo konvertirati u poznate iznose novca i podložna su beznačajnom riziku promjene vrijednosti. Novčani se ekvivalenti drže za svrhe ispunjenja kratkoročnih novčanih obveza, a ne za ulaganja ili za druge svrhe, a da bi se ulaganje moglo tretirati kao novčani ekvivalent, ono mora biti lako pretvorivo u poznati iznos novca i biti izloženo beznačajnom riziku promjena vrijednosti te se zato se ulaganje uobičajeno kvalificira kao novčani ekvivalent samo kada ono ima kratko dospijeće (tri mjeseca (90 dana) ili manje od toga datuma stjecanja. Ulaganja u kapital su isključena iz novčanih ekvivalenata, osim ako su u biti novčani ekvivalenti (primjerice, u slučaju povlaštenih dionica stečenih unutar kratkog razdoblja njihova dospijeća i s određenim datumom iskupa), te su tipični primjeri novčanih ekvivalenata kratkoročne državne obveznice, komercijalni zapisi i vrijednosni papiri s rokom dospijeća kraćim od 90 dana.

Novčani tokovi novca i novčanih ekvivalenta jesu priljevi i odljevi novca i novčanih ekvivalenata i javljaju se u obavljanju poslovnih, investicijskih i financijskih aktivnosti, i na taj način se klasificiraju. Upravljanje novcem uključuje ulaganje viška novca i novčanih ekvivalenata, a izvještaj o novčanom tijeku je osnova za procjenu sposobnosti društva da ostvari neto (čisti) novčani tijek koji čini razliku između primitaka i izdataka novca i novčanih ekvivalenata u određenom razdoblju. Novčani primici su novac i novčani ekvivalenti koji pritječu u poduzeće (priljevi), dok su novčani